Funke Akindele Bello’s ‘Omo Ghetto The Saga’ leads AMVCA 2022 with 9 nominations, See full List of Nominees

Funke Akindele Bello’s ‘Omo Ghetto The Saga’ leads AMVCA 2022 with 9 nominations, See full List of Nominees

The nominees list for the Africa Magic Viewer’s Choice Award for the year 2022 has been released.

Popular Producer and filmmaker, Funke Akindele Bello is the Queen of the Moment as her movie, Omo Ghetto The Saga bags 9 nominations at AMVCA 2022.

There is no doubt that hard work pays and Funke Akindele Bello is an example of that.

Funke Akindele Bello is reaping the fruits of her sweat in her latest movie.

Omo Ghetto The Saga which was released in 2020 has no doubt broken records and made history.

From becoming the highest grossing movie in Nigeria to bagging several awards and nominations. Kudos to the team and cast.

An excited Funke Akindele took to her Instagram page to celebrate the great milestone.

Funke Akindele Bello’s ‘Omo Ghetto The Saga’ leads AMVCA 2022 with 9 nominations, See full List of Nominees

Full Nominees’ List

Best Online Content Creator

Mr MacaroniTee KuroBukunmi Adeaga-IloriOga SabinusJacqueline SuowariEden VictorElozonam

Best Short Film or Online Video

Mary Nsikanabasi Uyoh (Something About Zee)Abimbola Craig (Fractured)Ozor Uche (Ounje Ale)Nicholas “Big Ghun” Nartey (Koro)Korede Olayinka (Kiitan)Sandra Tetteh (Dices)Taiwo Ogunnimo (I am the prostitute mama described)

Best Supporting Actor (Movie or TV Series)

Bucci Franklin (Rattlesnake: The Ayanna Story)Adjetey Anang (Gold Coast Lounge)Odunlade Adekola (Jankariwo)Eric Roberts (A Soldier’s Story)Amina (Magaji Mijinyawa)Yemi Blaq (The New Normal)Tope Tedela (Country Hard)

Best Supporting Actress

Bisola Aiyeola (Sugar Rush)Mercy Johnson Okojie (The New Normal)Clarion Chukwurah (Amina)Mumbi Maina (La Femme Anjola)Enado Odigie (The New Normal)Omowunmi Dada (Country Hard)Chioma Chukwuka Akpotha (Omo Ghetto: The Saga)

Best Cinematographer

Muhammed Attah Ahmed (Rattlesnake: The Ahanna Story)James Amuta (Collision Course)Peter Kreil, Wale Adebayo, Samuel Jonathan, Moruf Fadaro (Amina)Samuel Jonathan, Moruf Fadaro (The Mystic River)John Njaga Demps (Nneka The Pretty Serpent)Victoria Mbogo (Just in Time)

Best Lighting Design

Stanley Idegbu Okechukwu (Amina)Yemi Awoponle (The Mystic River)Mathew Yusuf (Rattlesnake: The Ahanna Story)Jaco Strauss (The White Line)Godwin Lawani (Light In The Dark)Mathew Yusuf (Nneka The Pretty Serpent)Fei Mustafa (Dear Affy)

Best Makeup

Gift Ameh (Voiceless)Dagogo Diminas, Gabriel Okorie Gabazzini (Amina)Balogun Abiodun (Omo Ghetto: The Saga)Ugochinyere Ihendi (Nneka The Pretty Serpent)Carina Ojoko (Rattlesnake: The Ahanna Story)Adewunmi Fatai, Ayobami Abolarin – PeregunAbiola Popoola (La Femme Anjola)

Best Costume Designer

Titi Aina Raji (Voiceless)Millicent T. Jack (Amina)Isoken Ogiemwonyi (The Smart Money Woman)Funke Akindele Bello (Omo Ghetto: The Saga)Obijie Oru (The Mystic River)Yolanda Okereke (La Femme Anjola)Yoanna “Pepper” Chikezie (Nneka The Pretty Serpent)

Best Actor in a Comedy

Shawn Faqua (Soole)Deyemi Okanlawon (Omo Ghetto: The Saga)Gideon Okeke (Loving Rona)Samuel Perry ‘Broda Shaggi’ (Dwindle)Femi Adebayo (Progressive Tailor’s Club)Williams Uchemba (Dear Affy)Timini Egbuson (Ponzi)

Best Actress in a Comedy

Funke Akindele Bello (Omo Ghetto: The Saga)Bimbo Ademoye (Breaded Life)Nse Ikpe Etim (Quam’s Money)Bisola Aiyeola (Dwindle)Nancy Isime (Kambili: The Whole 30 Yards)Sarah Hassan (Just In Time)

Best Actor in a Drama

Stan Nze (Rattlesnake: The Ahanna Story)Uzee Usman (Voiceless)Gabriel Afolayan (For Maria Ebun Pataki)Efa Iwara (This Lady Called Life)Femi Jacobs (Introducing the Kujus)Enyinna Nwigwe (Dear Affy)Timini Egbuson (Introducing the Kujus)

Best Actress in a Drama

Asabe Madaki (Voiceless)Osas Ighodaro (Rattlesnake)Meg Otanwa (For Maria Ebun Pataki)Bisola Aiyeola (This Lady Called Life)Nancy Isime (Superstar)Genoveva Umeh (A Tune Away)Kehinde Bankole (Dear Affy)

Best Writer Nominees

Tunde Babalola (La Femme Anjola)Toluwani Obayan, Kayode Kasum (This Lady Called Life)Tunray Femi, Damilola E. Orimogunje (For Maria Ebun Pataki)Chigozirim Nwanegbo (One Lagos Night) Manie Oiseomaye, Donald Tombia, Biodun Stephen (Introducing the Kujus)Frank Chinedu Uba (Amina)Abosi Ogba, Sally Kenneth Dadzie, Lydia Idakula Sobogun, Olawale Adetula, Belinda Yanga Agedah (Little Black Book)

Best Documentary

Taiwo Adeyemi (Road2Blow)Femi Odugbemi (Unmasked: Leadership, Trust and the COVID19 Pandemic in Nigeria)Eugene Mbugua ;This Love)Allen Onyige (Sunset in Makoko)Saitabao Kaiyare, Mumo Liku Elena Schilling, Daniela Fritz, Ann Katrina Boberg (If Objects Could Speak)Lawrence Adejumo (Streets of Lagos: Dear Little People)

Best Indigenous Language – Swahili

Obambo (Freddy Feruzi)Jaramandia (Dennis Humphrey, Bernard Kahindi)Rishai (Omar Hamza Hassan)

Best Indigenous Language – Yoruba

Jankariwo – Bukunmi OluwasinaAlaise – David Akande, Demola Yusuf, Edgard LeroyAbeke – Samuel OniyitanBalokun – Olamide AkinmolayanIjolewa – Olapeji WahabArodan – Wunmi Ajiboye

Best Indigenous Language – Hausa

Voiceless – Rogers OfimeSarki Goma Zamani Goma – Abubakar Bashir MaishaddaBana Bakwai – Abubakar Bashir MaishaddaTsangayar Asali – Abdulkadir Nuhu AminuBayi – Diane Russet, Ayo Newo

Best Indigenous Language – Igbo

Nne-Ka – Uche Nnanna MadukaUhuruchi (Sunset) – Victor IykeEchezona – Victor Onwudiwe, Ugomma OnweUdene – Oma Nnadi

Best Movie (Southern Africa)

Hairareb – Dantagos Jimmy-MelaniBlack Dollar – David KazadiPaul S. Wilo – Maria KristuVeza The Unfolding – Dumie Manyathela

Best Movie (East Africa)

The Girl In The Yellow Jumper – Morocco OmariA Grand Little Lie – Denise Kibisu NgubuiniMy Husband’s Wife – Ndagire MariamJust In Time – Sarah Hassan, Dolapo AdelekeUgonwa Wa Kifo – Raphael EmmanuelBeautiful Ashes – Ayeny T. Steve

Best Movie W/Africa

Tainted Canvas – Orwi Manny AmehCollision Course – Bolanle Austen-Peters, Joseph UmoibomAmina – Okey OgunjioforRattlesnake – Chris OdehOmo Ghetto – Funke Akindele Bello, JJC SkillzBreaded Life – Biodun Stephen, Tara AjibuluNneka TPS -Chris Odeh

Best TV Series (Drama or Comedy)

The Mystic River – Rogers OfimeThe Smart Money Woman – Arese Ugwu, Isoken Ogiemwonyi, Lala Akindoju, Akintunde Marine MarinhoRumour Has It (S3) – Vincent Nwachukwu Little Black Book – Olawale AdetulaMy Name Is A-Zed – Olawale AdetulaButuku – Nwaka NakwetiJenifa’s Diary – Funke Akindele Bello

Best Africa Magic Original Comedy Series

The Johnsons – Roger OfimeMy Flatmates – Bright Okpocha, Solomon AdekunleMy Siblings and I – Funke Akindele Bello, JKC Skillz

Best Africa Magic Original Drama Series

Movement: Japa – Femi OdugbemiRiona – James OmokweUnmarried – Uche IkejimbaDilemma – Uche IkejimbaVenge – Tosin Igho, Rogba ArimoroEve – Winifred NwokediEnakhe – Victor Sanchez AghahowaRishante – Dimbo Atiya

Best Picture Editor

Rogers Ofime – VoicelessDolapo Adeleke – Just In TimeJJC Skillz, Adeyemi Shomade, Valentine Chukwuma – Omo Ghetto: The SagaTester Bassey, Abiodun Okunola, Moses Inwang – LockdownMoses Inwang – Bad CommentsTunde Apalowo – For Maria Ebun PatakiTega Salubi – Collision Course

Best Art Director

Ediri Okwa – The Smart Money WomanPat Nebo – RattlesnakeMayowa Labiran – The Mystic RiverTunji Afolayan – AminaChima Adighije – One Lagos NightChris Udomi – Day of Destiny

Best Sound Edit

[follow]

Leave a Reply

Your email address will not be published.